Předkupní právo u nemovitosti se vrací a další změny v občanském zákoníku
Od 1. ledna 2018 roku se vrací zákonné předkupní právo na podíl spoluvlastníka u nemovitostí, které bylo od roku 2014 zrušeno. Chápu obavy ze strany spoluvlastníků u bytů a rodinných domů. Zde s tím plně souhlasím, ale u nebytových prostor s tím mám velký rozpor. U některých nemovitostí to bude znamenat zbytečné komplikace.
Předkupní právo u nemovitosti
Prodat garážové stání po prvním lednu 2018 v bytovém domě bude komplikace pro všechny. Prakticky při prodeji nebo nákupu vnitřního garážové stání to bude znamenat oslovit všechny spoluvlastníky nebytového prostoru, tedy garáže a čekat zákonnou dobu na jejich vyjádření. Klidně to celé může trvat i 3 měsíce. Takže na prodej bytu společně s parkovacím stáním budete čekat ¼ roku kvůli vyřešení garážového stání? Nevěřím tomu. Do roku 2014 to většina prodávajících riskla a prodala bez oslovení spoluvlastníků. Dá se třeba rozdělit nákup bytu a garážového stání na dvě kupní smlouvy. Pokud by byla zpětně zneplatněna smlouva kvůli prodeji podílu na garáži bez souhlasu spoluvlastníků podílů, nedotkne se to kupní smlouvy na byt. Vždy by to byla komplikace, ale neohrozí Vás to na existenci. No uvidíme jaká bude praxe od příštího roku. Po 1. 1. 2018 to bude žhavé téma.
Pokud zvažujete prodej podílu nějaké nemovitosti, udělejte to do konce roku. Vyhnete se spoustě komplikací.
Maximální výše kauce nájmu
Další změnou zákoníku vzhledem k realitám je snížení maximální výše kauce při nájmu bytu, a to ze šestinásobku měsíčního nájemného na trojnásobek. Zároveň se prodlužuje lhůta pro vyklizení bytu zvláštního určení (byt určený pro ubytování handicapovaných nebo v domě s pečovatelskou službou) spolubydlícím po úmrtí nájemce ze tří na šest měsíců. Pokud s nájemcem v bytě žila nejméně 1 rok jiná, zdravotně postižená osoba či člověk starší 70 let a nemá vlastní byt, nájem na ně automaticky přejde.
Co vy si myslíte o aktuálních změnách v realitách? Klidně mi napište do diskuze.