+420 608 634 811
První realitní poradce v Olomouci

Realitní zákon bude! Nejdříve ale v roce 2020

Připravuje se realitní zákon. Na 1. odborné realitní konferenci konané 11. dubna 2017 vystoupil Robert Hanzl, člen asociační rady ARK a generální ředitele NEXT REALITY s aktuálními informacemi na toto téma.

Robert Hanzl je výkonný člen ARK. Je to jediná oborová organizace, která promlouvá do přípravy realitního zákona. Díky tomu to jsou ověřené informace z první linie. Dále budu citovat jeho slova:

Robert Hanzl o realitním zákoně

„V minulých dnech přerušila Legislativní rada vlády projednávání realitního zákona. Kvůli tomuto kroku se opět nestihne zákon schválit. Tento fakt je překvapující především z toho důvodu, že v minulosti nebyly projednávání tohoto zákona téměř žádné připomínky. Naděje, kterou pro všechny slušné podnikatele v realitách realitní zákon sliboval, se tedy odkládá. Radovat se naopak mohou podvodníci, „realitní šmejdi“ a pseudorealitní kanceláře.

Právě praktiky pseudorealitních kanceláří měl zákon eliminovat. Navrhovaný zákon nastavoval pravidla pro činnost realitních makléřů například v tom, že by museli prokázat odbornou způsobilost či platit profesní pojištění odpovědnosti.

Problémem trhu jsou právě ti, kterým aktuální stav vyhovuje. Paraziti různými kanály hlásají, že je v pořádku, když klienti obchází realitní kanceláře, protože se pak vyhnou placení provizí. Své služby pak nabízí za minimální poplatek, avšak následné služby zpoplatní. Ve výsledku se tedy chovají jako realitní kanceláře jen s tím rozdílem, že za nic nezodpovídají a klient pak nemá šanci žádného dovolání.

O tom, že je na našem trhu celá řada „garážových realitek“ využívajících různé inzertní portály tvářící se jako servery pro soukromou inzerci, je prostý fakt. Každý si může odvodit sám, že tímto způsobem pouze zastírají realitní služby, aby následné provize nemusely nikde vykazovat a odvádět z nich daně.

Asociace realitních kanceláří ČR se od počátku podílí na přípravách zákona a v poslední době to byla jediná profesní organizace na trhu, která aktivně komunikovala s Ministerstvem pro místní rozvoj ohledně všech podstatných záležitostí.

Aktuální stav

Nyní je jasné, že realitní zákon bude. Jenže je to hudba budoucnosti. Vzhledem k aktuální vládní situaci to bude nejdřív v roce 2020 a někteří tvrdí že až 2021. Je před námi tedy několik dalších let bez regulace realitní činnosti. To ale neznamená, že realitní trh se nebude vyvíjet a kultivovat. Už nyní je zřejmý tlak veřejnosti na zlepšování kvalit služeb poskytovaných realitními makléři. Prodávající jsou stále více informováni a již dávno vyžadují od makléřů více, než prostý výčet služeb, které makléř poskytne. Poskytované služby musí mít i patřičnou úroveň. Prodávající požadují profesionální fotografie, videprohlídky, homestaging a hlavně sebevědomého makléře s obchodními dovednostmi. Kvalitní právní služby a úschova kupní ceny je snad už u většiny zavedených kanceláří standard.

Jak vy vidíte vývoj služeb realitních kanceláří a makléřů? Napište do komentářů!

 

Poslední příspěvky

Zanechte komentář!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *