+420 608 634 811
První realitní poradce v Olomouci

Bude zpět předkupní právo?

S nástupem nového občanského zákoníku bylo zrušeno předkupní právo u spoluvlastnických podílů. Jako realitní makléř jsem zajásal. Konečně lze jednoduše a bezpečně prodat třeba garážové stání, které je v drtivé většině případů právě podíl na společné garáži. Jenže se zdá, že to tak nebude na pořád.

Podle sněmovního tisku 920/0 chtějí naši zákonnododárci znovu zavést předkupní právo. Tváří se, že pro spoluvlastníky by to měl být přínos a chránit je, aby někdo nemohl bez jejich vědomí prodat něco, co z části vlastníte také. Jenže je tomu opravdu tak?

V praxi to bude znamenat komplikace. Pokud budete prodávat spoluvlastnický podíl, měli by jste povinnost, přednostně nabídout podíl spoluvlastníkům. Pokud třeba vlastníte parkovací stání ve společné garáži, bude znamenat takovýto prodej, oslovení, většinou desítek spoluvlastníků a několikaměsíční zdržení při prodeji.

Zatím to ale vláda na schůzi konané 24.října 2016 zamítla. Vydala k tomu sněmovní tisk 920/1

Podle něj má předkupní právo na spoluvlastnický podíl dobrý záměr. Důvod zamítnutí je, že v současné době připravuje Ministerstvo spravedlnosti novelu zákona o obchodních korporacích, do které zasahuje i problematika spoluvlastnických podílů. Další důvod zamítnití je, že záměr je málo propracovaný.

Takže zatím to vypadá tak, že do budoucna se předkupní právo vrátí. Kdy tak ale bude, není úplně zřejmé. Další projednávání je naplánováno v lednu 2017. Z neoficiálních míst jsem slyšel, že by to vláda chtěla stihnout od roku 2018. Tak uvidíme, jak se věci vyvinou.

Myslíte si, že by se předupní právo u spoluvlastnických podílů mělo vrátit? Napište mi do komentářů.

Poslední příspěvky

Zanechte komentář!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *