+420 608 634 811
První realitní poradce v Olomouci

Okradou Vás o miliony a ani si toho nevšimnete!

Když Vás okrade kapsář na ulici, tak na to zpravidla přijdete velmi brzy. Přijdete o peníze, doklady a když se Vám to bude chtít řešit s policií, tak navíc ztratíte několik hodin na služebně policie. Ztráta bude většinou několik tisíc korun a za měsíc či dva už si na to ani nevzpomenete. Co když Vám ale ukradnou nemovitost za miliony a ani si toho nevšimnete? Myslíte si, že je to nemožné? Taky jsem si to myslel, než jsem narazil na tohle.

Většina lidí je přesvědčena, že když má nemovitosti zapsány v Katastru nemovitostí, tak může být v klidu. Jeho majetek je přece zapsán u státní instituce. Navíc od roku 2014 je to veřejná listina a co je v ní napsáno je pravda. A navíc, pokud by se s majetkem něco dělo, tak Katastr nemovitostí pošle majiteli dopis.

Vypadá to jako bezpečný systém, jenže má svá slabá místa a podvodníci toho zneužívají.

  1. Katastr je veřejná listina, tedy co je v něm zapsáno se považuje za pravdu. Jakmile jednou změníte zápis vlastnického práva, tak se za vlastníka bere zapsaný. I když by jej nabyl podvodem. Pak může s nemovitostí nakládat jak se mu zlíbí.
  2. Na Katastrálních úřadech pracují lidé. A všichni děláme chyby a dělají je i úředníci na Katastru. Přijít tak úřední chybou o nemovitost je velmi snadné. A jak je napsáno v 1. bodu. Kdo je zapsán ve veřejné listině je jako vlastník brán a i kdyby to bylo úřední chybou.
  3. Při změně na nemovitosti běží dvacetidenní ochranná lhůta, než se může změna zapsat. O tom Vás informuje katastr nejčastěji doporučeným dopisem. Většina majitelů totiž nemá datovou schránku a ruku na srdce, má Katastr Váš email nebo telefonní číslo? A to je ten kámen úrazu. Na poště jsou také jen lidé a přesměrování pošty je dokonce jejich běžná služba. Takže dopis Vám prostě nepříjde, protože se dá zařídit, aby šel jinam než Katastr chce.

Toto jsou ty základní možnosti, jak se může stát, že přijdete o nemovitost.

Někteří lapkové mají i jiné fígle, jak přijít k penězům díky Vaší nemovitosti. Použijí Vaši nemovitost jen jako zástavu na půjčku, kterou nesplácí. Vám pak klepe na dveře exekutor a chce Váš majetek za nesplacenou půjčku. Napsali o tom například v deníku.cz.

O tom, jak na Liberecku byli vloženy padělané kupní smlouvy na Katastr nemovitostí se dočtete zde, a že se to stává opakovaně, si můžete přečíst také na idnesu.

Dá se tomu ale zabránit. Základem je sledování změn v Katastru. Pokud podchytíte podvod v ochranné 20-ti denní lhůtě, tak podáte námitku, řízení se zastaví a Vaše nemovitost bude beze změn. Je to totiž podle Nového občanského zákoníku jediná možnost. Vaše povinnost totiž je, si vlastní majetek chránit.

Znám dvě funkční možnosti, jak toho dosáhnout.

  1. Katastr nemovitostí nabízí možnost nechat si sledovat nemovitosti. Za 200Kč Vám bude hlídat až 20 nemovitostí. Podrobnosti se dočtete v ceníku zde. Je to dobrá služba a určitě se vyplatí. Má ale také svá omezení. Aby jste si jej zřídili, musíte mít buď datovou schránku, nebo Katastrální úřad navštívit osobně. Také Vám ale nedovolí sledovat jinou nemovitost, než ke které máte vztah. To může být někdy limitující faktor.
  2. Pak je tu komfortnější a funkční služba, kterou zvládnete pohodlně od počítače. Na Katastr365 si jednoduše zřídíte účet od 42Kč/měs a budete dostávat informaci o změnách na hlídaných nemovitostech. Nikdo se neptá, zda je nemovitost vaše. Můžete tak hlídat celý rodinný majetek. Pokud by se pak snažil někdo okrást Vaši důvěřivou babičku, jak to natočil pořad A DOST, tak o tom budete vědět dřív, než nastanou velké potíže. Také si můžete třeba hlídat Vašeho souseda. Budete pak znát nového souseda dřív, než se nastěhuje 🙂

Pokud si myslíte něco jiného, nebo máte vlastní zkušenost, napište to do diskuze. Budu rád za každý podnět, který může mě i Vás obohatit.

 

 

 

Poslední příspěvky

Zanechte komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *