+420 608 634 811
První realitní poradce v Olomouci

Vyhněte se pokutám a vracení peněz!

Prodáváte nemovitost a chcete ušetřit za PENB, jak se říká Energetický štítek? Tak si to rozmyslete! Mohlo by Vás to v budoucnu stát dost peněz a nervů. A to ani nemluvím o hrozících pokutách.

Přikládat k prodeji PENB je zákonná povinnost. Takže nepřiložením se dopouštíte porušení zákona a na tom se dá postavit neplatnost kupních smluv.

Je již zdokumentován případ, kdy stavební firma koupila byt. Nastěhovala do něj své dělníky. Ti jej využívaly jako firemní ubytovnu. Až dělníci dokončili práce, byt neměl využití. Mýsto toho, aby jej stavební firma prodala, tak jej vrátila původnímu majiteli a chtěla peníze zpět. Důvod byl jednoduchý. Při koupi neobdrželi PENB a tak je kupní smlouva neplatná.

Bohužel se tak opravdu stalo a prodávající musel vrátit peníze. Proto se vždy ujistěte, že máte při prodeji nemovitosti splněné veškeré zákonné povinnosti.

Víte, jaké jsou zákonné povinnosti PENB?

Od roku 2013 se postupně zavádí zákonná povinnost Průkazů Energetické Náročnosti Budov (PENB) známé jako energetické štítky. I když v současnosti prošly některé legislativní úpravy, stále tato zákonná povinnost platí.

Za její nedodržení může být fyzické osobě udělena pokuta až 100 000Kč. Za dobu platnosti tohoto nařízení bylo již vykonáno víc jak 35 000 kontrol a údajně 95% z nich na udání.

Takže pro jistotu uvádím že PENB

  • je zákonná povinnost prodávajícího

  • průkazy jsou evidovány v databázi, do které má ministerstvo přístup a je jednoduše dohledatelné, která nemovitost při prodeji tuto zákonnou povinnost splnila

  • pokuta pro fyzické osoby je až 100 000Kč, pro právnické osoby až 200 000Kč.

  • pokud si do smlouvy dáte, že jej protistrana nechtěla, tak zákonná povinnost stále platí, navíc se přiznáte, že jste ji nesplnili

  • promlčecí lhůta jsou tři roky

  • neposkytnutí kupujícímu zákonné povinnosti může vést k NEPLATNOSTI Kupní smlouvy.

  • Jste povinni v inzerci uvádět energetickou náročnost ještě před samotným prodejem nemovitosti. Pokud nemáte zpracován PENB, musíte uvádět nejhorší třídu G. Tím prozrazujete že jej nemáte. Také se poškozujete při prodeji.

Jak je to s PENB pro rodinné domy?

Platí, že rodinné domy musí mít od 1.1.2013 PENB. Výjimkou jsou chalupy a objekty k rekreaci. Pozor na to, že nemovitost musí mít v Katastru nemovitostí zapsáno, že je to chalupa, nebo objekt k rekreaci. Pokud je v katastru zapsána jako rodinný dům a používáte jej jako chalupu, musí mít PENB. Další výjimkou jsou domy do 50 m2 obytné plochy. Poslední jsou domy postavené před rokem 1947 u kterých kupující souhlasil s absencí PENB a za dobu existence budovy neprošla obálka domu víc jak z 25%-ní změnou.

Ve všech ostatních případech prodeje rodinného domu musí být ze zákona PENB. Pokud chybí, vystavujete se rizikům.

Ještě než si objednáte PENB, je potřeba říct, že nejlevnější neznamená nejvýhodnější. Pokud koupíte PENB přes internet, bez návštěvy technika, je PENB automaticky neplatný. Prohlídka stavu nemovitosti je totiž povinná sopučást vystavení PENB. Pokud by se to v budoucnu odhalilo, a poškodili jste tak kupujícího, nesete za to zodpovědnost. Ač se to zdá být nelogické, když je pod průkazem podepsána osoba s kulatým razítkem, naše zákony jsou takové. Potom by jste zpětně vymáhali škodu na osobě s razítkem. Otázka je, zda ještě bude žít a bude nést odpovědnost. V každém případě by to pro Vás mohlo znamenat komplikace, které jsou zbytečné. Pokud budete chtít doporučit prověřené dodavatele štítků, obraťte se na email poradce@dohnalvaclav.cz. Do předmětu uveďte PENB. Zdarma Vám sdělím, kdo je ve Vašem okolí vhodný a prověřený.

PENB u bytů

U bytů se neposuzují jednotlivé byty, ale celé bytové domy. Proto povinnost mít PENB přechází na Společenství vlastníků jednotek. Ti pak poskytují svým členům ověřené kopie pro jejich potřeby.

U bytových domů, jejichž vztažná plocha je víc jak 1500 m2, platí povinnost PENB od 1.1.2015. Do této kategorie patří většina panelových domů. Vztažná plocha se vypočítá tak, že vynásobíte počtem podlaží (včetně sklepa), zastavěnou plochu budovy. Jednoduše tak zjistíte, zda Váš bytový dům musí či nemusí mít PENB.

Pokud tedy je Váš byt v domě se vztažnou plochou větší jak 1500 m2, musíte písemně požádat Společenství vlastníků jednotek (SVJ) o ověřenou kopii průkazu. Pokud Vám ji SVJ nedá, musí se Vám písemně vyjádřit, že ji nemá a Vy musíte doložit energetickou náročnost kupujícímu vyúčtování energií za tři roky zpětně. Tato výjimka však platí pouze do 1.1.2016.

Od 1.1.2016 musí mít PENB všechny bytové jednotky, které se prodávají. Proto i když Váš dům má například méně než 1000 m2 vztažné plochy a povinnost by měl až od 1.1.2019, musí jej mít již 1.1.2016. Pokud Váš dům PENB nemá, apelujte tedy na představitele SVJ, aby jej nechaly zpracovat. Je to zákonná povinnost a její absence je dost pokutovaná. Je to pro stát další zdroj příjmů.

Pokud Vás zajímají další informace, na které si dít pozor při prodeji nemovitosti, připravil jsem Z DAR MA Průvodce prodejm nemovitosti na www.RadyMaklere.cz. Ve čtyřech krocích se dozvíte, co Vás čeká při prodeji nemovitosti, na co si dát pozor a jak se vyhnout nejčastějším chybám.

A Co si myslíte o průkazech energetické náročnosti budov? Napište mi do komentářů. Prodáváte nebo prodávali jste nemovitost bez PENB?

Poslední příspěvky

Omlouvám se, komentování je zakázáno.