+420 608 634 811
První realitní poradce v Olomouci

Sprosté slovo: Práce

Kdo to neví, tak to prozradím. Mám syna. Bude mu 1 a 3/4 roku a je úžasné se od něj učit. Zní to divně? Učit se od ani né dvouletého kluka? Mě ne.

Nedávno jsem jej pozoroval, jaký má přístup k činnostem, kterým mi dospělí říkáme práce. Mnohdy nás práce nebaví a děláme ji s odporem. Jenže tomu malému dítěti ještě nikdo nestihl říct, že práce je špatná, že se musí udělat a teprve potom se bavit, že práce nás nebaví a děláme ji z donucení. On to má jako zábavu a podívejte se jak ho „práce“ baví.

To jste ještě neviděli, s jakou radostí vyndává čisté nádobí z myčky. Prostě je to pro něj zábava a za práci to nepovažuje.

Proč se nám časem změní zábava v otravnou práci?

Bude v tom asi víc příčin. Jednak vidí, jaký postoj k práci mají dospělí. Děti se učí napodováním dospělých a pokud mi jim dáváme špatný vzor, určitě nás začnou kopírovat.

Ale taky na synovi vidím, že už nedělá některé činnosti, které ho předtím velmi bavili. Už v nich dosáhl vrcholu. Už je to pro něj příliš jednoduché a tím pádem nudné.

Vypozoroval jsem, že když je činnost přiměřená jeho schopnostem a zároveň se postupně zvyšují nároky a baví jej to, tak se velmi zlepšuje.

Kdy mi se tedy dokážeme zlepšovat?

Když se neustále zvyšují, jak naše dovednosti, tak nároky a ještě nás to baví.
Podmínkou tedy je, že daná činnost musí být přiměřená našim schopnostem.

Ani sport Vám nepřináší radost, když protivník má příliš rozdílnou úroveň. Radost máme na hranici mezi nudou a úzkostí z nemožnosti vyhrát. Pak se obtížnost hry udržuje na konstantní úrovni a žádá si odpovídající dovednosti a celou Vaši pozornost. Taková hra Vám také poskytuje maximum radosti.

Pak se dostáváme to tranzu, nebo také někdo říká proudění a činnost nás pohltí. V tom okamžiku se nedá hovořit o práci, ale o stavu blaženosti.

Takže aby Vás práce bavila, dělejte to co Vás baví, máte na to schopnosti a zlepšujte se v tom. Ostatní nechte, ať udělají jiní. Vy se bavte a užívejte si života. Pokud budete dělat to, co Vás bude naplňovat, budete mít spokojenější život. Dost možná, pokud do toho zapojíte i nějakou formu výdělku, může Vás to slušně živit.

Co Vy si o tom myslíte? Napište mi do komentářů.

Poslední příspěvky

1 Komentářů:

  1. Pavlína Listopad 20, 2018

    V textu máte gramatické chyby.

Zanechte komentář!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *