+420 608 634 811
První realitní poradce v Olomouci

Daň z nemovitostí v roce 2014

Na internetu se jako každoročně v tomto období objevuje mnoho článků na téma daně z nemovitých věcí (dříve daň z nemovitostí). Některé články jsou rozsáhlé, dlouhé a vyčerpávající. Jiné se zase zabývají jen částí problematiky. Ani jedno z toho není mým cílem. Chci pomocí odpovědi na čtyři základní otázky odpovědět na základní otázky, které si kladete.

1) Musím vůbec daňové přiznání podávat?

2) Jak vyplnit formulář a vypočítat daň z nemovitých věcí?

3) Do kdy a komu vyplněný formulář odevzdat?

4) Do kdy a jak zaplatit daň z nemovitých věcí?

— Aktualizováno 5.ledna 2018 –

1) Musím vůbec daňové přiznání podávat?

NE pokud zůstalo vše při starém, čili žádnou nemovitost jste nezískali a u žádné dosud vlastněné nemovitosti jste nezměnili skutečnosti pro výpočet daně. Prostě počkejte, až vám ve schránce přistane složenka. Tu zaplatě do konce května (tak aby peníze byli koncem měsíce na účtě FÚ) a dál už můžete přeskočit na odstavec Do kdy a jak zaplatit daň z nemovitých věcí?

ANO pokud jste v předešlém roce ZÍSKALI nějakou nemovitost. Nejčastěji to bývá formou koupě, daru či dědictví. Také ho musíte podat pokud se změnily skutečnosti pro výpočet daně. Třeba jste přistavěli, převedli Vaši zahradu na stavební parcelu či jinak změnili charakter nemovitosti.

ANO pokud jste v předešlém roce PRODALI nemovitost a v obvodu téhož správce daně Vám zbyla ještě nějaká jiná nemovitost. Pak musíte finančnímu úřadu říct, že máte méně a platíte tedy méně. Pokud jste prodali a již nemáte v obvodu téhož správce daně žádnou nemovitost, musíte mu to oznámit a pak Vás vyřadí z databáze a již Vám nebudou posílat složenku!

2) Jak vyplnit formulář a vypočítat pro daň z nemovitých věcí?

Ve většině článků, co jsem četl se složitě rozepisují, o koeficientech a sazbách. Ničím takovým Vás nebudu zatěžovat. Na webu totiž existují formuláře, které mají všechny koeficienty zahrnuty do vzorců. Stačí tedy vyplnit identifikaci poplatníka a nemovitostí. Formulář to pak vypočítá za Vás. Formuláře naleznete na stránkách Ministerstva financí, konkrétně jde o Elktronické formuláře EPO 2. Pokud na tuto stránku vstupujete poprvé, tak se Vám může stát, že Váš prohlížeč upozorní, že bezpečnostní certifikát je zastaralý nebo neplatný nebo něco v tom smyslu. Potvrďte pravost a jděte na stránku s Elekrtornickými formuláři. Na stránce najděte formulář Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí – od roku 2011 včetně

Odkaz na formulář

V okně s formulářem klikněte na tlačítko Průvodce.

Dan z nemovitých věcí - Průvodce

Průvodce formulářem Daň z nemovitých věcí

Pokud by jste si někde nebyli jisti, co se po vás vyžaduje, najdete na první stránce formuláře odkaz na Pokyny k vyplnění. Také zákon 338/1992 sb se Vám může hodit. Bude se Vám to hodit nejvíce na začátku průvodce formuláře, kde si musíte udělat jasno o Vašich nemovitostech a co vlastně přiznáváte.

Daň z nemovitých věcí - Výběr nemovitosti

Úvodní stránka s výběrem nemovitosti

Po proklikání a vyplnění formuláře se dostanete na jeho závěrečnou stranu, kde je shrnutí. Pokud jste někde udělali systémovou chybu, nebo něco zapomněli, tak Vás na to formulář upozorní. To je obrovská výhoda. Na konci si také uložte formulář ve formátu k PDF k tisku a XML pro opětovné načtení do EPO2. Pokud by jste v budoucnu potřebovali přiznání opravit nebo upravit, tak jej jen znovu načtete do formulářů a Vámi zadaná data upravíte a máte velmi rychle hotovo. Než se znovu prokousávat celým formulářem, tak si tím ušetříte dost času.

Jak vyplnit formulář a mnoho důležitých informací najdete ve videu, které jsem pro Vás připravil.

3) Do kdy a komu vyplněný formulář odevzdat?

Vyplněný a podepsaný formulář je potřeba odevzdat do konce ledna. Ještě Vám prominou, když se o pět dní zpozdíte, ale pak už začnou naskakovat pokuty.

Odevzdejte ho na FÚ v obvodu, kde se zdaňovaná nemovitost nachází. Pokud máte v kraji více nemovitostí ve více obvodech, tak to odevzdejte všechno naráz na jednom finančním úřadě. Oni si to mezi sebou pošlou interní poštou.

Pokud máte nemovitosti ve více krajích, tak pro každý obvod správce daně vypracujte samostatné přiznání.

Nejste-li si jisti, a nebo je-li Vaše situace komplikovanější, nejlépe se v tom zorientujete podle schématu, které naleznete v Organizace správy daně z nemovitostí od 1 ledna 2013.

 

Organizační schéma, kam odevzdat daňové přiznání z nemovitých věcí od roku 2013

 4) Do kdy a jak zaplatit daň z nemovitých věcí?

Zaplatit daň z nemovitých věcí je potřeba do konce května. Pokud Vám vyšla daň z nemovitých věcí víc jak 5000 Kč můžete ji rozdělit do dvou splátek. První do konce května a druhou do konce listopadu. Pamatujte na to, že koncem daného měsíce musí být peníze již na účtu FÚ.

Daň se platí na účet příslušného obvodu správce daně.

Účet má strukturu: Předčíslí-ČísloÚčtu(matrika) / Kód banky.

Předčíslí pro daň z nemovitosti je 7755

ČísloÚčtu(matrika) je podle obvodu správce. Najdete v Čísla matrik bankovních účtů MFČR.pdf.

Kód banky je 0710

Příklad:

Účet pro platbu daně z nemovitých věcí v roce 2014 pro nemovitost nacházející se v katastrálním území Olomouc bude mít tvar:

7755-47623811/0710

Variabilní Symbol (VS): Rodné číslo (IČ pokud jste právnická osoba)

Konstantní symbol (KS) 1148 pro bezhotovostní platbu a nebo 1149 pro hotovostní platbu (složenkou).

 

Pokud se Vám článek líbil, tak se o něj prosím podělte s ostatními například na Facebooku nebo jiných sociálních sítích.

 

Poslední příspěvky

Zanechte komentář!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *