+420 608 634 811
První realitní poradce v Olomouci

Za kolik prodal soused nemovitost?

Zajímá Vás, za kolik se prodala nemovitost ve vašem sousedství? Dá se to zjistit. Povím Vám k tomu víc.

Se změnou Katastráního zákona, který platí od 1.1.2014, začaly Katastrální úřady také zaznamenávat cenu, která byla uvedena v kupních smlouvách. Protože Katastr nemovitostí je veřejný, máte možnost do těchto veřejných listin nahlédnout a cenu si zjistit.

Že Katastrální úřad tuto informaci má, zjistíte snadno z veřejného nahlížení do KN. Vyhledáte si nemovitost, která Vás zajímá a pod kolonkou Jiné zápisy najdete odkaz na Řízení, v rámci kterých byl k nemovitosti zapsán cenový údaj a u bytových domů i Seznam jednotek, ke kterým byl zapsán cenový údaj.
Pokud po rozkliknutí odkazu uvidíte číslo vkladového řízení víte, že Katastr ví, za kolik a kdy se daná nemovitost prodala.

Cvičně jsem zavolal na tři Katastrální pracoviště a zeptal jsem se jich, jak od nich tuto informaci zjistím. Některé jsem evidentně tímto dotazem zaskočil  🙂 Odkázali mě pak na klasický postup, který se dal aplikovat i v dřívějších dobách. Nechají Vás nahlédnout do příslušného spisu a za 20Kč Vám udělají prostou kopii stránky. Takže si domů odnesete kopii stránky z kupní smlouvy souseda, na které je cena prodeje.

Ve Vyškově byla ale paní o krok napřed, před svými kolegyněmi z jiných pracovišť. Ihned věděla, na co se jí ptám. Řekla mi, že čekají na zjednodušené formuláře s žádostí o cenový údaj. Až je budou mít k dispozici, bude to jednoduchý proces, kdy vyplníte žádost a dostanete na ni odpověď, aniž by jste museli do archivu. Zatím ale formuláře nejsou, takže mě odkázala na archiv a nechat si udělat kopii listiny.

Prostě do Ameriky máme ještě pořád daleko. Tam je cenový údaj opravdu veřejnou informací a velmi jednoduše dohledáte celou cenovou historii všech prodejů dané nemovitosti. Třeba se k tomu také časem dopracujeme. Za jak dlouho si ale netroufnu odhadnout, když za více jak dva roky nebyl Katastrální úřad schopen vytvořit ani jednoduchý formulář. Doba a technologie se sice neustále zrychlují, ale někde jakoby se zastavil čas.

Poslední příspěvky

Zanechte komentář!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *