+420 608 634 811
První realitní poradce v Olomouci

Exekuce a prodej nemovitosti

Pozor! Prodej nemovitosti se nezdařil. Přitom to na začátku vypadalo jako snadný obchod. Mohla za to exekuce.

V krátkosti Vám povím co se stalo a jak řešit prodej nemovitosti v exekuci.

Dozvěděl jsem se, že někdo ze sousedního domu prodává garáž. Věděl jsem, že soused o patro výše chce garáž koupit. Tak jsem se zaradoval, jak to bude jednoduchý a rychlí obchod. Co by se na garáži dalo po…. No čtěte dál.

Na prodávajícího jsem měl jen telefon a nevěděl o kterou garáž se jedná. Tak jsem se s ním sešel, aby mi ukázal o kterou garáž se jedná. Docela dlouho jsme si povídali a dohodli, za jakou cenu nabídneme mým sousedům. Když jsem o tom řekl sousedům, tak se zaradovali a naplánovali jsme prohlídku.

Před prohlídkou mě ale osvítilo a podíval jsem se na list vlastníka. Z veřejného náhledu vykoukli právní vady. Věcné břemeno užívání, Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti a Zahájení exekuce na vlastníka.

Takže jsem okamžitě vytáhl LV dálkovým přístupem a začal zjišťovat co se děje.

Jak jsem čekal, věcného břemene užívání je v tomto případě formalita. Nemovitost byla přepsána darem za života a právo měl zesnulý. Takže by to znamenalo doložit úmrtní list a vymazat jej.

Horší byla exekuce. Kdyby jedna, už tam byly dvě!

Zeptal jsem se tedy prodávajícího, za kolik je tam dluhu. Zdálo, se že by to mělo být řešitelné. Zájemci hodně znervózněli, ale nakonec by do toho šli.

Říkám OK, tak pojďme prověřit skutečný stav a podle toho nastavit pravidla a úschovu. V tom jsme narazili. V okamžiku, kdy jsem chtěl plnou moc, abychom mohli prověřit soud a ostatní instituce, tak prodávající cukl a řekl, že má jiného kupce, kterým mu to nevadí a prověření na soudu nechce.

Obchod jsem nedokončil a jediné co z toho je, je tento článek 🙂 Možná je to dobře.

Co je potřeba udělat při nákupu nemovitosti zatížené exekucí?

Pokud je předlužená, tak počkejte na dražbu. Ta dluhy očistí. Pozor, věcná břemena zůstanou!

Pokud se zdá, že je dluh menší, než hodnota nemovitosti, tak je potřeba prodávajícího prolustrovat.

Častá situace je, že prodávající má víc dluhů než je zapsáno na LV (list vlastnictví). Důvod je jednoduchý. Pokud exekutor nemovitost přetíží dluhy, nikdo ji nekoupí. Pokud se ale umaže jeden dluh, tak tam jiný exekutor dá další. Tak se nemovitost tváří nepředlužená a zajímavá pro kupce.

Takže jak prolustrovat osobu? Může se hodit i jindy něž při nákupu nemovitosti. Třeba před svatbou, přijetím zaměstnance, pronájmem a podobně.

 1. Plná moc na fyzickou osobu s ověřeným podpisem a ideálně rovnou na Czech pointu autorizovanou konverzi. Prakticky sken s digitálním podpisem. Dá se pak posílat datovou schránkou jako příloha k žádosti. Zrychlí a zefektivní to lustraci.
 2. Vyčíslení známých dluhů se splatností v budoucnu. Aby se vědělo, kolik to bude reálně stát při vyplacení. Obvykle za měsíc.
 3. Zjistíme, co o osobě ví https://www.ceecr.cz/ (co je Centrální evidence exekucí se dočtete zde)
 4. Poslat žádost s přiloženou plnou mocí o stav řízení a dluhů na:
  1. Okresní soud
  2. Krajský soud
  3. Finanční úřad
  4. Příslušnou zdravotní pojišťovnu
  5. OSSZ
 5. Pokud dlužník je v manželském stavu, tak je potřeba prověřit i druhého manžela.

A pokud dlužník měnil adresu napříč okresy, tak oslovit výše uvedené instituce ve všech okresech, kde měl pobyt.

Většinou do 14 dní víte vše potřebné. Pak se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat. Pokud se brání udělit plnou moc, tak zpravidla něco skrývá. Je lepší žít s pocitem, že jsem přišel o vysněnou nemovitost, než se po zbytek života trápit „co jsem to tehdy udělal za blbost“.

Březen 26, 2020 od Ing. Václav Dohnal Kategorie: Nezařazené 0 komentářů

Poslední příspěvky

Zanechte komentář!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *