+420 608 634 811
První realitní poradce v Olomouci

Pozor na Daň z nabytí nemovitých věcí u manželů!

Opět jsem narazil na státní správu! Jak nečekaně na finančním úřadě. Takže, pokud prodáváte nemovitost ve společném jmění manželů, přečtěte si, na co si dát pozor.

Vezmu to popořádku. Od 1.1.2014 se Daň z převodu nemovitostí změnila na Daň z nabytí nemovité věci. S tím přišli i nové formuláře a mnoho dalších změn. Takže jsem v únoru 2014 navštívil Finanční úřad v Olomouci a 20 minut si vykládal s úřednicí o změnách.

Výsledek této schůzky byl:

  • Poplatníkem Daně z nemovité věci je prodávající a ručí kupující. Pokud se dohodnou, že poplatníkem bude kupující, ručení zaniká.
  • Znalecký posudek pro určení ceny není povinností. Lze jej nahradit vyplněním formulářů. Jenže v té době ani úředníci nevěděli, jak formuláře vyplnit a zásadně doporučovali posudek nechat zhotovit. Slibovali, že na internetu bude kalkulačka ceny nemovitostí. Zatím jsem na ni nenarazil (srpen 2104).
  • Daň ve výši 4% se vyměřuje z toho, co je vyšší, zda kupní cena, nebo 75% ze znaleckého posudku či výpočtu ceny z formuláře.
  • Jako příloha daňového přiznání jsou Vyrozumění o provedeném vkladu a prostá kopie kupní (darovací) smlouvy. Dříve musela být přikládána Kupní smlouva s ověřovací doložkou z KN.
  • No a konečně to o čem chci mluvit. Daňové přiznání podává každý účastník sám za sebe. Prodávající manželé MOHOU podávat jedno přiznání za oba manžele společně.

Takže jsem zachoval zaběhlou praxi a za prodávající manžele jsem dělal dvě daňová přiznání a odváděli se dvě platby daně. Každý manžel za sebe. Jenže dnes jsem narazil.

Těsně před platbou záloh za manžele zavolala advokátní kancelář. Máme informace o tom, že za manžele se MUSÍ podávat jedno společné přiznání a jedna platba daně! Po prověření na FÚ v Olomouci a v Šumperku, kam měly jít platby za manžele se ukázalo, že opravdu nyní MUSÍ být u nemovitostí ve Společném jmění manželů jedno přiznání a platba pod rodným číslem manžela, který přiznání podává. 

Takže pokud přiznáváte a platíte Daň z nabytí nemovitých věcí za manžele, určitě ji podejte společně a ne za každého zvlášť. Vyhnete se nepříjemným tahanicím s Finančním úřadem, kdy Finanční úřad není schopen dvě platby s různými variabilními symboly spojit v jednu. Takže jediné řešení je žádat peníze zpět a znovu jim je zaplatit se správným variabilním symbolem. Otázka je, zda to stihnete dřív, než Vám naběhnou pokuty za neuhrazení celé částky daně.

Poslední příspěvky

Zanechte komentář!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *