5 mega pokuta, krize na krku a státu se nedá věřit
Vývoj všeho jde neuvěřitelně rychle kupředu, tak jak je možné, že naši politici jsou stále a stále pomalejší? O rychlosti vývoje svědčí i to, jak rychle vyletěl trh s nemovitosmi nahoru. Nakonec ještě 5 milonů pokuty pro makléře. O tom všem si přečtěte dále.
Pokuta 5 mil. Kč
Začnu pokutou. Jak se zdá, tak se budou nekalé obchodní praktiky pokutovat pěkně mastně. Podle článku „Inspekce si poprvé došlápla na šmejda v realitách“ hrozí makléři za podvodné získání zprostředkovatelské smlouvy pokuta 5 mil. Kč. Takový článek má pro realitní kanceláře dobrou i stinou stranu mince. Dobré je to, že ze hry budou postupně vypadávat špatní makléři a kanceláře. Takovým prostě velká pokuta zlomý vaz. To by mohlo dobudoucna vést k vyčištění trhu a nápravě pověsti o realitních kancelářích a makléřích. Špatné na tom je, že se to doposud děje. V současné době to neustále poškozuje realitní obor a hází všechny makléře do jednoho pytle. Přitom je spousta dobrých makléřů, kteří svou práci berou poctivě a zodpovědně.
Krize 2016
Druhé téma na konci února 2016 je příchod KRIZE. Zajímavě se o tom píše v článku „Situace je dnes obdobná, jako před finanční krizí, říká investor Gladiš“ kterého někteří považují za českého Buffetta. Celosvětová ekonomika míří spíše k deflaci. Přitom zdravá ekonomika má inflaci 2 až 3%. Většina států má dnes větší dluhy než před finanční krizí a dále si půjčují s nulovými úroky. To je nenutí nic splácet a dluhy narůstají. Stejné je to i s hypotékami. Neustálé nízké úrokové sazby hypoték nahrávají zájemcům o koupi nemovitostí. Kdo má ruce a nohy dostane hypotéku a lidé bezhlavě nakupují nemovitosti. Tím je na trhu nedostatek bytů. V Olomouci to šroubuje ceny neuvěřitelně nahoru. Panelový byt 3+1 v původním stavu stál před rokem 1 250 000 Kč. Dnes mám již potvrzené prodeje, kdy kupující za takový byt v Olomouci na Lazcích zaplatili 2 mil. Kč. To nemá se zdravím růstem cen nic společného. Osobně se domnívám, že již brzy narazí Olomouc na horní hranu a zájemci již nedosáhnou na hypotéky. Otázka je, jak rychle pak budou ceny klesat. Při minulé krizi byl pokles cen bytů v Olomouci cca 12-15% ročně. Přitom růst v roce 2015 byl na některých typech nemovitostí i víc jak o 50%. Jsem přesvědčen, že letos se růst zastaví, možná se trh i začne propadat.
Stále pomalejší stát
Posledním únorovým tématem je rychlost našich zákonodárců. Na konci roku 2015 jsem podlehl jejich tvrzením. Všude hlásali, že připravovaná změna poplatníka daně z nabytí nemovité věci bude platit od 1.4.2016. V úterý 23.2.2016 mě pracovnice Finančního úřadu v Prostějově informovala, že pokud tato změna nastane, tak nejdříve v červenci 2016. S dovětkem, pokud vůbec příjde. Návrh dodnes neprošel ani prvním čtením ve Sněmovně. Takže minimálně do poloviny roku se jede stále podle starého vzorce. Poplatníkem daně z nabytí nemovité věci je stále prodávající. Pokud si do kupní smlouvy ujednají, že poplatníkem daně z nabytí nemovité věci je kupec, pak se role mění.
Jak je možné, že když se vše zrychluje, tak někteří jsou stále pomalejší. To asi nepochopím 🙂 Pokud Vás některé téma zaujalo, rád si přečtu Váš příspěvek v komentářích k článku.