+420 608 634 811
První realitní poradce v Olomouci

Bude platit daň z nabytí nemovité věci v roce 2016 kupec?

Vláda schválila v říjnu roku 2015 návhr ministra financí na změnu poplatníka daně z nabytí nemovité věci. Má jím být od dubna 2016 kupující. Jenže bude tomu tak? Dnes jsem hovořil s pracovnicemi na finančním úřadě a vše vypadá jinak.

Vláda sice schválila návrh na změnu poplatníka daně, to ale ještě neznamená, že to bude opravdu platit. Návrh musí ještě projít sněmovnou. Ta jej měla projednávat koncem roku 2015. Do dneška se tak nestalo. Když jsem o tom hovořil s pracovnicemi na finančním úřadě v Olomouci a Prostějově, tak mi obě paní, nezávisle na sobě řekli, že to vidí tak na červen roku 2016. Mezi řečí to ještě vyznělo tak, že tomu ani nevěří, že nějaká změna bude.

Takže zatím je vše při starém a poplatníkem daně z nabytí nemovité věci je PRODÁVAJÍCÍ. Jaké jsou zatím platná pravidla pro platbu daně z nabytí nemovité věci se dočtete v článku kdo platí daň z nabytí nemovité věci?

Ptal jsem se, zda budou i nové formuláře pro daňové přiznání. Touto otázkou jsem je dokonce zaskočil. O formulářích vůbec nemají žádné informace a snad by se mohli používat i ty současné.

Nedá se říct, že bych byl příliš nadšen ze změny poplatníka daně z nabytí nemovité věci. Pro kupující to přinese komplikaci s financováním nákupu nemovitosti. Po zaplacení kupní ceny jim ještě bude muset zbýt v kapse dostatek peněz na platbu daně. To bude nejvíce zajímat lidi, kteří kupují nemovitosti na hypoteční úvěr. Banka jim bude muset půjčit peníze i na tuto daň. Banky se tomu budou muset přizpůsobit.

Na druhou stranu je potřeba říct, že pokud se v zahraničí platí takováto daň, tak ji platí kupující. Jejich systémy jsou tomu přizpůsobeny. Mohlo by stačit inspirovat se ze zahraničí, kde to již delší dobu funguje.

Takže jako již po několikáté. Rychlost našich zákonodárců je přímo ohromující. Proč tomu tak je, nechám na polemizaci do diskuze. Mě napadá hned několik důvodů a co Vás? Napište do diskuze co si myslíte o změně poplatníka a našich zákonodárcích!

Poslední příspěvky

Zanechte komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *