+420 608 634 811
První realitní poradce v Olomouci

Významné události za posledního 1/2 roku

Je konec roku 2018 a to je čas, kdy se většinou bilancuje uplynulý rok. Já to zkrátím na poslední půl rok. I tak jsem si uvědomil, že bylo mnoho zajímavých událostí a změn, která mají velký vliv na život. Přečtěte si co vše se stalo.

Změna v pracovní pozici

Věci se hnuly. V červnu roku 2018 jsem se stal spolumajitelem a jednatelem Realitní společnost Morava s.r.o. která provozuje naši realitní kancelář NEXT REALITY v Olomouci na ulici Litovelská 17.

S tím jsem se stal také vedoucím kanceláře. Krom realitní činnosti nyní řídím i náš tým v kanceláři. Stále se věnuji mým klientům nejlépe jak dovedu. Navíc ještě přibylo řízení chodu kanceláře. Věřím, že to byl dobrý krok. Nyní mohu zvedat úroveň kanceláře a mám pod kontrolou, kam se kancelář, které jsem součástí ubírá. Věřím, že to posune mě i celou kancelář blíže našim klientům 🙂

Hledání vize

Hlednání osobní vize

Vision quest 2108 Morava

Další významný krok se udál taktéž v červnu 2018. V rámci výcviku Mužská síla jsem pod vedením Václava Němečka podstoupil Vision Quest. Každému mohu jen vřele doporučit. Je 10 nocí v přírodě, mimo lidi, bez telefonu a emailu. Z toho 4 dny a 4 noci sám se sebou v lese. Jen les a vy. Navíc bez jídla. Je to téměř nepopsatelný zážitek. Neskutečně si srovnáte hlavu a šáhnete si do svého nitra. Dojde Vám, kam v tom životě chcete jít a co je pro Vás důležité. Já jsem si uvědomil, že moje potřeba je budovat a být soběstačný. Proto jsem se ujistil, že budovat dobrou realitní kancelář je moje správná cesta a jdu po ní.

1. Realitní setkání úspěšných makléřů

Makléři roku

Setkání úspěšných realitních makléřů v roce 2018

Dostal jsem pozvánku na 1. Realitní setkání úspěšných makléřů. Aby se člověk mohl kvalifikovat, musel splnit hned několik podmínek. Min. 5 let praxe, být makléřem na plný úvazek a absolvovat některé vzdělávací semináře. Ač se to zdá být poměrně jednoduché kritérium, opak je pravdou. Makléřů. kteří pracují aktivně v oboru alespoň 5 let, dělají to na plno a neustále se vzdělávají a zlepšují je málo. Z Olomouce jsme tam byli 2. Ještě jsem jel s Evou Lachovou. Nabytý program vyvrcholil posezením ve vinném sklípku. Co tam se dělo, bylo ale neuvěřitelné. Bylo to jak ve včelím úlu. Všichni se spolu bavili a sdíleli si zkušenosti. Co jim funguje a co ne. Bylo jedno, zda jsou z kanceláře, která má celosvětové jméno, nebo z malé sólo realitky. Všichni bez rozdílu pohlaví, věku, značky a kdoví čeho, se bavili a sdíleli. Ráno pak ještě společná vycházka na rozhlednu a rozjížděli jsme se jako přátelé.

Vystoupení na 100 let Waldorfského vzdělávání

Podpořili jsme Waldorfskou školu v Olomouci

Vývoj ničím nezastavíme a je jedno v jakém oboru. Vzdělávání je za mě jedna z nejdůležitějších oblastí, kde je potřeba změny. Současné školství jede stále model Marie Terezie, která vládla do roku 1780. Tehdy bylo cílem naučit gramotnosti a vychovat dobré dělníky. V té době to bylo skvělé. Jenže doba se změnila a naše školy stále produkují mladé lidi typu dobře se uč, aby z tebe “něco” bylo a měl jsi dobrou jistou práci. Jen to má několik háčků. Nikdo jim neřekne, co je to “něco”, že jistota neexistuje (mám s tím vlastní bolestivou zkušenost) a hlavně přichází o samostatnost a rozhodování se sám o sobě.

Když jsem začal řešit školku pro mé děti, padla volba na Waldorfskou školku. Jsem velmi vděčný, že oba synové nyní chodí do školky, které už malým dětem nechává více volnosti a samostatného rozhodování.

Protože Waldorfská škola bude stavět novou budovu, do které se přemístí, rozhodl jsem se na stavbu přispět finančním darem. Spojil jsem se s ředitelkou, paní Machytkovou a dohodli jsme si spolupráci. Za finanční dar jsem měl možnost vystoupit na pódium. Jak to dopadlo se můžete podívat na videu 🙂 Bylo to moje první vystoupení na veřejnosti. Takže i když jsem se snažil připravit, tak když jsem dostal otázku, říkal jsem úplně něco jiného, než jsem si připravil 🙂

Každopádně vznikla dlouhodobá spolupráce. Kdokoli může podpořit dobrou věc. Stačí se při prodeji nemovitosti pře ze mě zmínit, že chcete podpořit Waldorf a já dám 10% provize Waldorfské škole.

Koncert pro Blanickou.

Koncert Vincenzo Laterza v Olomouci

Někdy v létě za mnou přišla moje makléřka Jarka Mathon, že chce podpořit  MŠ Blanická. Jde o školku pro děti se speciálním vzděláváním, převážně o děti s autismem. Nemoc si nevybírá, zda postihne dítě z bohaté či z chudé rodiny. Proto se školce hodí každá koruna, která pomůže dětem proplout v jejich životě.

Školka se za podpory paní Simony Prstkové rozhodla uspořádat benefiční klavírní koncert, italského pianisty Vincenzo Laterza. Výtěžek ze vstupného putoval právě na podporu školky. Nejen že jsme se stali hlavním partnerem toho koncertu a z velké části jej financovali. Rozhodli jsme se také tuto školku podporovat dlouhodobě. I Vy se nyní můžete stát Blanickým rytířem a vyjet na pomoc dětem. Při prodeji nemovitosti přes naši kancelář dáme 10% z provize MŠ Blanická. Stačí říct, že chcete podpořit Blanickou a stane se tak 🙂 Natočili jsme k tomu i pěkné video s hudbou Vincenza.

Jak investovat do nemovitostí

Na 1. Realitním setkání úspěšných makléřů byla i přednáška o investování do nemovitostí. Radek Brila se s námi podělil o jeho zkušenosti. I když měl jen velmi malý vstupní kapitál, vypracoval se během pár let na majitele několika investičních bytů. Celé kouzlo je v dobře nastaveném Cash-Flow. Nákup bytu na úvěr tak, aby měsíční zisk z bytu byl větší než splátka. Z prvního bytu měl na začátku měsíční plus “pouhých 900Kč měsíčně”. Založil si separátní účet, na kterém se začal přebytek hromadit. Pak se zvýšilo nájemné a na účtu přibylo peněz. Pak přišla druhá investiční možnost. Bylo potřeba ale 10% kupní ceny, jako vlastního zdroje. Použil k tomu takto uspořené peníze a něco přidal ze svého. Výnosy z obou bytů se začaly hromadit na investičním účtu. Když přišla příležitost levně koupit nemovitost a obratem ji prodat se ziskem, opět byl základ na nákup. Zisk z prodeje se vrátil na investiční účet a takto stále dokola.

Překvapilo mě, když se někdo z davu zeptal, kde nakupuje výhodně nemovitosti. Odpověď jsem nečekal. “na BezRealitky.cz, lidi tam totiž rádi přichází o peníze, protože neví, kolik je hodnota nemovitosti, když si nevezmou profíka makléře.

Takže jsem se inspiroval. Půjčil jsem si peníze a koupil jsem první investiční byt. Založil si na něj speciální účet. Teď potřebuji byt připravit na pronájem. Věřím, že jej v lednu dám na trh :). Tak a teď jen pokračovat a dále nakupovat výhodné nemovitosti.

Neprodal jsem vilu

I mě se stalo, že jsem neprodal nemovitost, kterou mi majitel svěřil k prodeji. Vilu jsme nechal vyklidit, odstranili jsme náletovou zeleň, opravili zábradlí a natočil jsem na ni videoprohlídku. Jenže to bylo málo. Pořád nemovitost vypadala, že potřebuje kompletní rekonstrukci. Což bylo pravda. To ale neodradilo mnoho zájemců, aby se přišli podívat. Problém byl jinde. Jmenoval se cena. Hodnota nemovitosti je podle mnoha lidí včetně znalce 7 mil Kč. Věřil jsem, že i tak ji prodám za 8 mil. Když jsem našel zájemce, který byl ochoten zaplatit 9,2 mil. z vlastních zdrojů, věřil jsem v úspěšný obchod. Jenže majitel trval na ceně 9,9 mil. Kč, za kterou jsme ji inzerovali. Vypověděl mi smlouvu, že na něj tlačím s cenou dolů. S tím, že sleva 700 tis. je příliš moc. 700 tis. je hodně, ale po přepočtení na procenta to není ani 7%. A to se domnívám, že je v rámci trhu normální sleva. Z mého profesionálního pohledu je to velká škoda. Pravděpodobně již nikdy neprodá vilu v tomto stavu za tyto peníze. Poučte se z tohoto příběhu. Nereálná cena nelze dosáhnout ani nejlepším marketingem a kvalitní prací makléře. Bohužel to není poprvé, co prodávající požaduje nereálně vysokou cenu. Už jsem se s tím setkal. Kdysi jsem na neprodal.cz publikoval příběh o prodeji domu, kde byli tři dědicové jako vlastníci a nakonec dům prodali o 1 mil. Kč méně, než byla nejvyšší nabídka, kterou dostali. Tehdy se jim to zdálo málo. Realita je pak ale doběhla.

Když zájemce dá reálnou nabídku, tak by měl prodávající důvěřovat profesionálnímu makléři. Získá tak maximum za svoji nemovitost. Pro mě je to zase poučení. Pokud nebudu přesvědčen, že cena nemovitosti je odpovídající, nebudu to vůbec prodávat.

Vedoucí potřebuje vést

Co jsem se stal vedoucím kanceláře, musel jsem se naučit mnoho dalších dovedností. A stále mi jich mnoho chybí. Abych tento nedostatek co nejrychleji odbourával, vzal jsem si kouče, který mi pomáhá vést mě k lepším výkonům. Vedoucí je také veden. Na začátku jsem nechtěl věřit, že by to bylo dobré. Dnes, po ¼ roku koučování jsem si uvědomil, jak moc jsem se za tuto dobu posunul. Přitom rozhovor s koučem mi přijde, jako že si jen povídáme, ale výsledky hovoří za vše. Pokud váháte o tom, zda potřebujete nebo nepotřebujete kouče, tak za mě mohu říct, že je to velmi dobrá služba, která Vám pomůže.

Makléř prověřen nezávislým srovnávačem makléřů

Makléř prověřen nezávislým srovnávačem realitních makléřů

Patřím mezi férové makléře a oni si toho také všimly. Musel jsem projít testy kvality poskytovaných služeb a dnes patřím mezi prověřené makléře. Je to další kousek ocenění za dlouhodobě a dobře odváděnou práci.

Realiťák roku 2018

Realiťák roku 2018

Letos je první běh soutěže o realiťáka roku 2018. Zatím se pohybuji do dvacátého místa celorepublikově. Pokud věříte v kvalitu mojí práce, dejte mi hlas na raelitakroku.cz. Stačí zadat email, ověřit, že nejste robot a prokliknout odkaz v emailu. Děkuji za každý hlas.

 

Prosinec 23, 2018 od Ing. Václav Dohnal Kategorie: Nezařazené 0 komentářů

Poslední příspěvky

Zanechte komentář!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *