Koupili jste opravdu vše?
V minulém týdnu mě oslovili nezávisle na sobě dva lidé. Oba po několika letech zjistili, že při převodu vlastnictví se nepřevedlo vše, co chtěli převést. Jak na to přišli a co s tím?
První, kdo mi volal byl Libor. Ozvalo se: Ahoj Václave, myslím že jsi ten pravý člověk, který mi může pomoct.“ Pak mi popsal situaci. Ukázalo se, že průjezd na jeho dvůr mu nepatří. V roce 2010 koupil dům. Když jej kupoval, koupil vše co aktuální majitel vlastnil. Zde bylo vše vpořádku. Chyba vznikla dřív. Již v roce 2007, kdy se při prodeji domu nepřevedlo vše, co chtěl původní majitel prodat. Došlo k tomu, že původní majitel v roce 2007 měl nemovitosti zapsány na dvou listech vlastnických a když prodával dům, zapomněl na to. Převedl se tehdy jen jeden list vlastnictví, ten s domem. Od té doby se to táhlo. Majitel z roku 2007 na to přišel po sedmi letech tak, že mu Finanční úřad poslal pokutu, za neplacení daně z nemovitostí.
V druhém případě pan P přišel na to, že vlastní podíl na pozemku kolem domu, ve kterém v roce 2011 prodával byt. Přišel na to tak, že přes pozemek se má pokládat optická síť a město ho vyzvalo, aby se k tomu vyjádřil jako spolumajitel pozemku. Byl velice překvapen, že vlastní pozemek. Domníval se, že s bytem prodal vše. Jenže došlo ke stejné modelové chybě. Pozemek byl zapsán na jiném listu vlastnictví, než byl byt. Tedy pan P vlastnil nemovitosti zapsané na dvou listech vlastnických a do kupní smlouvy se zapsal pouze jeden, ten s bytem.
Po konzultaci situace s právníkem jsme došli k tomu, že jediné možné řešení je převod vlastnických práv. To lze v těchto případech pouze kupní nebo darovací smlouvou. Oboje jsou administrativně nákladné záležitosti. U darovací smlouvy je nyní nová sazba. Finanční úřad to bere jako příjem a daň z příjmu je 15 %. To je nemá částka, která tak vstupuje do nákladů.
Závěr je jasný. Až budete kupovat či prodávat nemovitost, opravdu si zkontrolujte, zda jsou ve smlouvách zapsány všechny nemovitosti, které se mají převést. Proklikejte si na internetu katastrální mapu a zjistěte, zda sousední pozemek je či není nějak spojen s nemovitostí, kterou kupujete či prodáváte. Je to 20 minut práce a budete mít klid. V opačném případě můžete ztratit desetitisíce za dodatečné napravení chyb!
Pokud Vás zajímájí další časté chyby, které se dějí při prodeji nemovitostí, jak se jim vyhnout a jak úspěšně prodat nemovitost, podívejte se na www.RadyMaklere.cz. Najdete tam ve čtyřech krocích srozumitelný a použitelný návod, jak úspěšně prodat nemovitost a vyhnout se nejčastějším chybám při prodeji nemovitosti.