+420 608 634 811
První realitní poradce v Olomouci

Špatná zkušenost s Katastry nemovitostí od 1.1.2014

Změnily se pravidla pro vkladové řízení na Katastrech nemovitostí. A i když se Katastrální úřady dušovali, že jsou připraveni, tak to nezvládly. 
Proč si dovolím tvrdit, že to nezvládly? Protože jsem se s tím setkal v praxi. Začal jsem loni prodávat dům, jehož majitel ke konci roku 2013 zemřel. Proběhlo dědické řízení a 29ledna 2014 bylo zahájeno vkladové řízení se změnou vlastníka.

Dnes 21.března 2014 je situace taková, že v katastru je evidována pouze plomba a vkladové řízení není vyřízeno.

Vkladové řízení má být do 30 ti dní vyřízeno protože 20 denní ochraná lhůta se vkladového řízení u dědictví netýká. (Jak chcete oslovit mrtvého, jestli se může nakládat s jeho majetkem? )

Tak jsem si říkal. Po novém roce se zavkladovává do katastru mnohem více údajů a mají tedy více práce. Jenže nic tomu nenasvědčuje. Naše konkrétní řízení z 29.ledna 2014 má pořadové číslo 530. Ze statistik ČÚZK za rok 2013  vyplývá, že za rok 2013 bylo podáno na tomto Katastrálním úřadě 7065 vkladových řízení . Průměrně se tedy dostáváme někde okolo 588 vkladů měsíčně. To nevypadá, že by bylo více vkladů!

Když se telefonicky dovoláte příslušnému úředníkovi, jak je možné, že za téměř dva měsíce není vkladové řízení provedeno, tak se dozvíte akorát spousty výmluv, jak úředníci za to nemůžou, že se jim pořád mění nařízení shora a jiné Bla bla bla.

Na realitním kongresu 11.11.2013, kterého jsem se zúčastnil, vystoupila paní  JUDr. Daniela Šustrová. vedoucí kanceláře Katastrálního úřadu hl. města Prahy. Tvrdila jak jsou Katastrální úřady připraveny a že vkladová řízení budou probíhat jen o něco málo déle, protože během dvaceti denní čekací lhůty si mohou připravit podklady a pak vkladové řízení rychle vyřídit. Možná to platí na jiných Katastrálních úřadech, ale zatím jsem se na všech KÚ, kde probíhají vkladové řízení, o která se zajímám setkal pouze s problémy.

Proto v současné době počítejte s tím, že Katastrální úřady budou využívat maximálních termínu pro vkladová řízení a někdy jej i překročí.

Pokud chcete vědět, jak Katastrální úřad bude nakládat se 150 000 nemovitostmi, které mají stav „Vlastník neznámí“ a s 31 000 nemovitostmi, u kterých jsou evidovaní majitelé s datem narození před 1910. Také pokud Vás zajímá, na jaké úskalí si dát pozor při psaní Kupní smlouvy po 1.1.2014 a co bylo záměrem při vytváření Nového Občanského Zákoníku (NOZ) zadejte níže Váš email ZDARMA na něj dostanete nahrávku z diskuze odborníků na Realitním kongresu 2013, kde na tyto a mnohé další zajímavé témata hovoří odborníci.  

[fb_button]

Více o nahrávce

Poslední příspěvky

Zanechte komentář!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *