Korona a byty na prodej
Jak je na tom realitní trh s byty na prodej v době karantény korona viru?
Dnes je 27.března 2020 a asi je zbytečné psát o aktuální situaci krize s korona virem a co si o ní myslím. Spíše se zamyslím nad tím, jaký to bude mít vliv na realitní trh, tedy prodej nemovitostí.
Pokud se někdo nerad dívá, tak si to může ve zkratce přečíst
- Někteří investoři budou muset přehodnotit podnikání. Dotkne se to hlavně těch, kteří provozují Airbnb a podobné služby zaměřené na krátkodobý nájem. S uzavřením hranic se výrazně zmenší poptávka a nabídkám budou konkurovat hotely, aby získaly klientelu. Takže se dá očekávat, že byty, které budou mít ekonomiku i na střednědobý a dlouhodobý pronájem se budou pronajímat. Zbytek nemovitostí půjde do prodeje, protože splátky těchto nemovitostí budou větší než příjmy z nich. Který investor by chtěl prodělávat.
- Zdá se, že zájem o nemovitosti sice klesl, ale nijak dramaticky. Výhodou NEXT REALITY je, že máme vlastní CallCentrum, kde se shromažďují všechny zájmy o nemovitosti. Tak můžeme statisticky sledovat, jak se vyvíjí zájem trhu. I přes trvající karanténu, lidé stále řeší koupi a pronájem nemovitostí. Je to prostě nutná životní potřeba. Takže pár tvrdých dat. Za poslední tři dny o 20% více kontaktů, jak za stejné období minulý týden. Aktuálně jsme cca na 70% běžného počtu kontaktů na CallCentru. Takže to vypadá, že velký propad trhu se zatím nekoná. I naše kancelář v době krize rezervuje nemovitosti.
- Je dost pravděpodobné, že vstoupne nezaměstnanost. Už teď vím o lidech, kteří dostali výpověď, protože zaměstnavatel potřebuje minimalizovat náklady. A zkuste si teď sehnat třeba brigádu do supermarketu. Je to bez šance. To bude mít za následek neschopnost splácet úvěry. Banky budou sice ze začátku schovívavé, ale jak dlouho? Může se stát, že některé nemovitosti přijdou na trh, aby majitelé neskončili v exekuci. Když už jsme u té exekuce. Nedávno jsem měl zkušenost s prodejem garáže zatížené exekucí. Napsal jsem krátký článek, jak prověřit skutečné dluhy na nemovitosti. Mimo ty, které jsou zapsány na LV.
-
ČNB snížila úrokovou sazbu na hypotéky o 0,5%. Chce tímto krokem podpořit realitní trh. Takže se dá očekávat, že hypotéky budou stále dostupné. Banky ale dost pravděpodobně budou chtít více prověřovat, kdo ji dostane. Takový OSVČ restauratér, to bude mít asi hodně těžké. Taky se asi zastaví 90% hypotéky. O to horší asi bude podhodnocení znaleckých posudků. To jsme již zažili u minulé recese. Takže pokud banky dají jen 80% z podhodnoceného posudku, bude na nákup potřeba více vlastních zdrojů. U hypotéky na nemovitost za 3 mil Kč jsou pak vlastní zdroje 600.000Kč + 120.000Kč daň z nabytí nemovité věci. A pokud to znalec sníží ještě o dalších 10%, aby kryl záda bance, tak bude potřebovat milion z vlastních zdrojů. Co to udělá s trhem?
-
Jaký bude vývoj lokálních trhů? 23. března vyšel realitní report a v něm se uvádí, že průměrná cena za 1m2 bytu v Olomouci je 51.855Kč. Na Prahu, která v březnu překročila magickou hranici 100.000Kč/m2 nemáme, ale po Brnu a Plzni jsme čtvrtí nejdražší. Alarmující je srovnání cen panelových bytů a novostaveb. Podle reportu je Olomouc na prvním místě. Mezi cenami novostaveb a starých bytů máme rozdíl jen 7%! Zůstane to tak i nadále? To ukáže čas, zda se změní trh.
Možná že si Olomoučáci starých bytů cení více, když vidí kvalitu bytů, která se nyní produkuje napříč developery. O tom ale až někdy příště.Pokud by jste se chtěli podívat na celý realitní report z 24.března 2020, který není běžně dostupný, tak jej najdete za email zde. Úplně hromadně jej šířit nemohu. Je v něm i zajímavé čtení o nemovitostních fondech.Taky jsem si schoval jeden, analytický týdeník z přelomu roku 2019/2020. Popisuje předluženost jedné realitní sítě a podivuje se nad tím, že jim ČNB schválila dluhopisy za 150.000.000Kč. Pokud Vás zajímá, která to je, a kam já bych peníze nesvěřil, tak klikněte zde.