+420 608 634 811
První realitní poradce v Olomouci

Slamák, klobouk nebo barák ze slámy a hlíny?

Jak zjistit, jestli se dá postavit ekologický a ekonomicky nenáročný dům? No prostě vezmu 1/2 milionu a zkusím ho postavit. Abych se nedopustil víc chyb než je potřeba a tím ušetřil potřebné peníze, začal jsem se v tomto směru vzdělávat. Začal jsem na internetu vyhledávat informace a zatím vše nasvědčuje tomu, že bych dům postavil ze slámy. Jak taková stavba vypadá a jak probíhá její stavba? Zajel jsem proto navštívit víkendový workshop na Kovářovic slamáku. Doslova jsem si tam šáhl na hlínu a přišel na mnoho zajímavých poznatků, které mi do té doby byli utajeny.

První dojem po příjezdu? Je to obrovský dům a je ze slámy! Přivítal mě stavitel a majitel Jarda, který i přes obrovské pracovní nasazení které probíhá už 1 a 1/2 roku má stále úsměv na tváři a je plný energie. Hodil jsem na sebe montérky a hurá na stavbu, šáhnout si na hlínu 🙂

Workshop byl zaměřen na hliněné omítky. Hned jsem dostal první ránu na můj cíl postavit dům do půl míče. Míchačka na hliněné omítky stojí 50 000Kč a víc! Tak jsem ji šel omrknout. Vypadá jako zmenšená míchačka na beton, co se používá ve velkých betonárkách. Vzpomněl jsem si hned na mé působení v Prostějovské firmě Probet. Budu se muset za nimi zastavit a poptat se, zda se jim neválí nepoužívaná malá míchačka někde ve skladu. Třeba by se dala půjčit 🙂 Je tam ještě jedna alternativa. Sehnat spoustu nadšených lidí a míchat nohama. Jíl se připraví v nějaké dostatečně velké nádobě, obujou se gumáky a hurá do bláta. Jako malé dítě bych z toho byl unešen.

Lopatky míchačky na hlínu

Lopatky míchačky na hlínu

Po přípravě omítky jsem ji vzali do teplých a šup s ní na zeď. Opravdu rukama se sní pracuje nejlíp. Nahodit na našpricovaný slaměný balík omítku s řezankou, což je nasekaná sláma a dává se jí do omítky fakt hooodně je pohoda. Takováto omítka drží velmi dobře. Horší bylo tomu dát trochu tvar. Naštěstí se to v některých místech moc neřešilo a mohli jsme si dovolit nějakej ten oblouček 🙂 Výsledek mě ale příjemně překvapil. V místnostech s hliněnými omítkami jsem se cítil velmi příjemně. Co bylo super byla akustika. Žádné cinkání a odrazy zvuků od hladkých stěn jako v moderních bytech a panelácích. Zvuky byli jemné a příjemné. Navíc jsem si ověřil, teorii, že zaomítané slaměné balíky tlumí hluk. Je to tak. Cirkulárka uvnitř domu běží a venku o tom prakticky nevíte. Super výsledek.

Stěna ze slámy čerstvě omítnutá jílem s řezankou

Stěna ze slámy čerstvě omítnutá jílem s řezankou

Na hrubé, vyschlé a vypraskané omítky s řezankou se pak nanášela písková omítka. Byl to jíl smíchaný s pískem zrnitosti 0-4. Měl jsem pocit, že to drží hůř, než omítky s řezankou. Výhoda je v tom, že co spadlo na zem jsem vzal a znova nahodil na stěnu. Takže vlastně pohoda. Naházel jsem si patky (omítnice) a stěny pak byly docela rovné. Při troše citu a snahy byl výsledek až překvapivě dobrý. Stěnu o plošce cca 6,25m² jsem začal sám. V půlce se přidal Zdeněk a hotovo jsme měli celkem asi za 5 a 1/2 člověkohodin. Je ale rozdíl, jestli to děláš sám, nebo ti někdo pomáhá. Nejsem si jist, jestli bych to sám zvládl za tuto dobu. Dovolím si tvrdit, že chcete-li odhadnout dobu práce, tak 1m² omítky za hodinu. Do toho nepočítám přípravu hliněné omítky.

Jílovopísčitá omítka na při nanášení

Jílovopísčitá omítka na při nanášení

Posledním krokem jsou finální, pigmentované omítky. Ty se nanáší ve slaboučké vrstvě, řádů 1 až 2 mm. Ty jsme ale nedělali. Takže jediné co vím, že v tomto domě nebudou z místní hlíny, ale budou kupované a Jarda předpokládá investici v řádu 30 000Kč. Druhou variantou jsou nátěry. Ty mají ale svoje chyby. Většina kupovaných nátěrů hliněné omítky utěsní. Ty přestanou dýchat a hliněná omítka ztrácí svoji výhodu v udržování vnitřní vlhkosti. Může se použít vápno. To se ale hodně odírá. Pak ještě kaseinové a hliněné barvy. Ty jsou ale minimálně 5x dražší než běžné interiérové barvy.

Závěr z workshopu na interiérové hliněné omítky.

Výhody:

  • Super akustika v místnostech
  • Stabilní vlhkost a příjemné klima
  • Cena vstupních materiálů, pouze písek a sláma
  • Kreativnost a možnosti tvarování

Nevýhody:

  • Pracné získání jílu. Odkrýt ornici, nakopat z hloubky cca 0,5 m a víc, přesít nebo vyplavit od hrubšího kameniva.
  • Jíl má velkou objemovou změnu závislou na vlhkosti. Při vysychání se smršťuje a to způsobuje praskliny v omítkách. Velké praskliny zamažete, ale je to zdržovačka. Mikrotrhlin se nezbavíte a musíte je překrýt další vrstvou.
  • Potřeba testovat poměry jílu, písku, vody a řezanky. Jsou to místní přírodní zdroje a mění svou kvalitu. Neexistuje univerzální klíč, jak omítku namíchat, tak aby nepraskala a dobře se sní pracovalo.

Pokud máte dostatek času, chuť laborovat a spoustu lidských zdrojů, jsou hliněné omítky super. Pokud něco z toho chybí a měli by jste hlavně lidskou práci platit, mohou průmyslové omítky vyjít levněji.

Galerie fotografií ze Kovářovic slamáku.

 

 

Poslední příspěvky

Zanechte komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *